چطور بفهمیم شخصی به حرفهایمان گوش می دهد؟

دوشنبه 24 مهر 1391
08:44 ق.ظ
یه فرشته .........

اگر تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که هنگام صحبت کردن با کسی حس کنید به حرف هایتان گوش نمی کند، برای اینکه تشخیص دهید چه کسی به حرف هایتان توجه می کند، به این مطلب را از دست ندهید.
شیرین ملکی متخصص روانشناسی بالینی و روان درمانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:  ما انسان ها به 2 گوش برای شنیدن به دنیا می آییم اما متاسفانه کمتر از گوشهایمان برای شنیدن حرف های دیگران استفاده می کنیم.

وی در ادامه مطلب خود افزود: آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که هنگام صحبت کردن با کسی حس کنید به حرفهایتان توجه نمی کند؟ تشخیص اینکه کسی به حرف هایتان توجه می کند یا نه بسیار ساده است.

ملکی اظهار داشت: همیشه این بی توجهی به معنی بی احترامی به شما نیست زیرا معمولا مسائلی وجود دارد که ذهن افراد را درگیر خود می کند و در کنترل فرد نیست.

وی در ادامه گفت: راه های بسیاری وجود دارد تا مطمئن شوید که دیگران واقعا به شما گوش می دهند که در اینجا به چند مورد اشاره می کند.

حالت بدن:

ملکی تصریح کرد: حالت بدن افراد به خوبی میزان توجه آنها را نشان می دهد.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: اگر حین صحبت تان به چشمانتان نگاه نمی کند احتمالا به شما توجه ندارد. البته زمانی که از کسی انتقاد می کنید حالت طبیعی این است که از روی شرم به شما نگاه نکند و سر خود را پایین بی اندازد.

بنابراین این مورد را نباید با بی توجهی اشتباه بگیرد.

این متخصص روانشناسی بالینی اظهار داشت: افرادی که به حرف های شما توجه دارند معمولا به نشانه توجه به شما گهگاهی سر خود را تکان می دهند و یا اگر در حالت نشسته هستند بدن خود را به قدری به جلو خم می کند.

** تکرار مکرر کلمات آهان و بله نشانه خوبی نیست

این متخصص روانشناسی بالینی تصریح کرد: استفاده از صوت هایی مانند آهان یا کلمه هایی مانند بله از سوی مخاطب به خوبی نشان می دهد به صحبت شما تا چه اندازه توجه دارد.

وی در ادامه مطلب خود افزود: اگر مخاطب صوت یا کلمه ای را چند بار به نشانه توجه داشتن یا تایید تکرار کند ممکن است به حرف شما توجه لازم را نداشته باشد.

ملکی در ادامه گفت: چون معمولا کسانی که به درستی به سخن شما توجه می کنند از صوت ها و کلمه هایی متفاوتی استفاده میکنند.

وی افزود: همچنین گاهی افراد گفته شما را دوباره به زبان خود بیان میکنند و این از دیگر نشانه های درست گوش دادن است که در این گونه موارد کاملا مطمئن باشید که همه حواس مخاطب به شماست.

** جواب های غیر منتظره

ملکی تصریح کرد: در احوال پرسی به جای جواب های همیشگی و کلیشه ای مانند (خوبم، ممنونم) جوابی جدید و دور از انتظار بدهید مثل (خیلی خوب نیستم)

وی در ادامه گفت: اگر به جهت شما توجه کرده باشند دلیل خوب نبودنتان را متوجه می شوند و یا از شما می خواهند صحبت تان را تکرار کنید ولی در غیر این صورت مکالمه به پایان می رسد و شما درک می کنید به حرف شما توجه نکرده اند.

ملکی اظهار داشت: همین مسئله در مورد بحث های گروهی نیز صادق است. برای اینکه حین گفتگو از توجه دیگران به خود متوجه شوید می توانید جمله ای بی ارتباط با موضوع گفتگو بیان کنید تا عکس العمل آنها را ببینید.

ملکی تصریح کرد: اگر توجه تان به شما بود با تعجب به شما نگاه می کنند و می خواهند ارتباط آن جمله را با موضوع بدانند اما اگر بدون هیچ واکنشی به گفتگو ادامه دادند مطمئن باشید به صحبت های قبلی تان گوش نکرده اند و در افکار خود غرق بوده اند.

** مخاطب را باسوال های ناگهانی غافلگیر کنید

این متخصص روانشناس بالینی تصریح کرد: راه دیگر این است که مخاطبتان را به سوال های ناگهانی غافلگیر کنید.

وی در ادامه مطلب خود افزود: معمولا اگر به حرف های شما گوش نداده باشند متوجه سوال شما نمی شوند و از شما می خواهند سوال را دوبار تکرار کنید یا سکوت می کنند.

ملکی اظهار داشت: البته سکوت کردن برای کسانی که در بیشتر اوقات ساکت و خجالتی هستند نشانه بی توجهی نیست.

وی خاطر نشان کرد: همچنین می توانید از آنها بخواهید بخشی از گفته شما را  تکرار کنند که اگر صحبت های قبلی شما را اصلا به خاطر نداشتند به این معناست که به شما گوش نداده اند./ح
موضوع: علمی،
در این سایت با جدیدتریم مطالب طنز و سرگرمی در خدمت شما هستیم
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سایت تفریحی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو